Logo svatební video Michal Voves

Dron, ano či ne?

Jestli vás napadla tahle otázka, zda chcete mít letecké záběry z dronu, tak je to naprosto v pořádku. Ale je potřeba vědět několik skutečností.

S bezpilotními letouny se roztrhl pytel a může si ho pořídit úplně každý. Ceny dronů s kamerou se pohybují od desetitisíce až do několika statisíců korun. Ale kde s dronem létat? Kolik lidí si takovou otázku položí a jestli, tak zda zná pravidla létání?

Bohužel, dnes si každý ňouma pořídí drona za pár korun a jde létat. Jakmile se s tím jakž tak naučí, začne buď točit svatební videa anebo nabízí své služby firmám jako promo a drona propaguje na svém portfóliu.

Dron v rukou amatéra, tikající bomba!

Je potřeba si uvědomit, že létání s dronem obnáší nějaký cvik a znalost všech možných pravidel. Pokud pravidla létání nikdo nezná, je otázkou času než dojde k nějakému průšvihu. Když třeba vypadne chod jedné z vrtulí, dron se střemhlav řítí k zemi. Váha dronu se pohybuje od 1Kg výš, takže si představte co se může stát, když to spadne. Vzniká tak potencionální hrozba poškození cizího majetku, zranění či dokonce ztráta na životech. Možná si říkáte, že to přeháním, ale když pilot nebude dbát na pravidla létání, riziko takového incidentu se bohužel zvyšuje.

Samé zákazy!

Nejjednodušší by bylo napsat, že s dronem může pilot létat v místě tomu určeném, ale které to je? Naše malá zem má hromadu zákazů. Vyjmenuji několik takových. Nesmí se létat: V hustě osídlené zástavbě, na lidmi, budovami, auty, u letišť,  u vojenských prostorů, národních parcích, kolem národních památek, za špatně povětrnostních podmínek, v noci atd.. Je toho tolik, že je lepší se informovat přímo na UCL (úřad civilního letectví). Z tohohle vyplývá, že legálně bez povolení se nedá létat snad nikde.  

Licence, kdo jí musí mít?

Amatér co si lítá pro radost licenci mít nemusí a pořízené záběry mu slouží pro jeho potřebu. Pokud by, ale amatér začal letecké záběry prodávat, tak licenci k pilotování dronu už mít musí. Jednalo by se totiž o komerční let. Takže pokud si pořizujete dron k účelu podnikání, povinnost je mít licenci. Bohužel u nás je legislativa opravdu striktní, takže se to vztahuje na drony ve všech váhových kategorií. 

Koupit licenci a může se létat.

Není tak úplně pravda, přichází na řadu další nepříjemná a byrokratická část, neboli papírování. Povolení, vždycky před vzlétnutím potřebujete povolení jak od kraje či města, ba dokonce majitele pozemku/ů, že v dané lokalitě může vzlétnout. Vedení pilotního deníku a tak dále.

Kolik to všechno stojí?

Bavil jsem se s kamarádem co s dronem lítá pro radost, průkaz nemá, nemusí. Uvažoval nad tím, ale cena za licenci a všechny správní poplatky se mu kalkulovala na cca  50 tisíc korun. To je opravdu hodně. Tímto to samozřejmě nekončí. Pro jeho dron v hodnotě cca 25 tisíc korun (DJI Mavic Pro)  se roční pojistné kalkulovalo na téměř 20 tisíc korun.

Kolik si účtují profíci za komerční let s dronem?

Cena se pohybuje od 5 – 7 tisíc a výše, záleží na parametrech objednávky.

Takže pokud seženete kameramana, co vám nabízí natočení svatby včetně leteckých záběrů za pár tisíc, nedělá to profesionálně a nemá licence. V případě nějakého incidentu mu může hrozit i milionová pokuta.  A to stačí aby ho někdo v oblasti kde létá udal policii a hned je problém, protože se to rovnou předává do správního řízení k UCL.

Jaké záběry z dronu ze svatby pořizovat?

Většinou krajinářské, místa svatby, z párového focení z dálky kolem novomanželů. Co bych určitě nedoporučoval, tak létat s dronem při obřadě. Hluk z dronu je poměre rušivý, ale hlavně pokud má kameraman zachytit i hlas z obřadu, tak zničí zvukovou stopu.

Mají záběry z dronu tak velkou přidanou hodnotu?

Z mého pohledu ano i ne. Některé záběry z drohu jsou doslova dech beroucí, ale ve svatební videu opravdu za každou cenu být nemusí.

Jak se tedy rozhodnout?

Určitě dejte přednost kvalitě zpracování, pokud budete chtít mít i pár leteckých záběrů z vašeho dne, bude to o dost vyšší cena. Pokud se vám líbí práce kameramana a nemá drona, tak se určitě nic neděje a hezké video budete mí i bez leteckých záběrů.

A jak to vidím já?

Já jsem nad bezpilotním letounem uvažoval, ale pro mé využití by se jednalo o nevratnou investici, protože to celé uživit by znamenalo shánět zakázky i v jiném oboru. Jelikož a bohužel cenu leteckých záběrů sráží právě dronaři, kteří to provozují nelegálně, je pak těžké v konkurenci obstát. Pomalu se to už mění a i profi zákazníci si na to dávají taky větší pozor komu svojí zakázku svěří.

A co na závěr?

Důležité je. aby se vám videa vždy líbila.

Mějte se hezky!

Michal

 

Copyright 2022 Všechna práva vyhrazena Michal Voves