Logo svatební video Michal Voves

Jak si vybrat svatebního kameramana?

Je to úplně stejné jako při výběru fotografa, musí se vám líbit jeho práce a styl jak svatební videa vyrábí. Je to hodně důležité, protože jedině tak si můžete udělat představu, jak by mohlo vypadat i vaše svatební video.

Dalším důležitým bodem pro výběr svatebního kameramana jsou vzájemné sympatie.  Měl by to být člověk, co ho ta práce především baví, usmívá se, je to pohodář a je vašim dobrým společníkem. 

Komunikace je základ!

Profesionál či poloprofesionál s vámi především komunikuje a snaží se vám vyjít maximálně vstříc. Do ničeho vás netlačí a je pro něj důležitá vaše spokojenost s odevzdanou prací. Budování vlastní značky svým jménem určitě nestojí o negativní reklamu a hodnocení. Takže pokud nebudete spokojeni s výstupním dílem, určitě dejte zpětnou vazbu co nejdříve a domluvte se co a jak změnit. 

Ptejte se!

Nebojte se zeptat kameramana na to co vás zajímá. Pokud si nebudete jistí se svým svatebním harmonogramem, zeptejte se třeba i svatebního kameramana, protože on už ví, svatby točil, takže může poradit.

Předsvatební schůzka.

Je nedílnou součástí jednoho z bodů komunikace. Slouží k vzájemnému poznání se a probrání vašeho svatebního harmonogramu. Bavíme se většinou o všem možném, nejen tedy o svatbě, ale třeba sklouzneme i k tomu kde pracujete anebo jak jste se poznali a tak… . Osobní schůzka většinou zabere 30 až 60 minut. Vždycky rád nabídnu tykání, které rychle odbourá ledy a schůzka je vedena v přátelském duchu. Stanu se vašim dočasným kamarádem, takže během dne nemáte pocit, že vás natáčí někdo cizí, tedy alespoň si to myslím :D. Předsvatební schůzka nemusí být jen osobní, ale někdy si situace vyžádá i online předsvatební schůzku pomocí video hovoru přes Skype. Většinou kvůli vzdálenosti. 

Hodnocení.

Pokud má kameraman už něco za sebou, bude mít na svém portfóliu anebo na facebook stránce hodnocení  či přímo hodnocení pod videem. Podle toho se dá už také hodně o člověku zjistit a rozhodnout se.

Šetřit či nešetřit na svatebním videu?

Tato volba je pouze jen a jen na vás jak se rozhodnete. Začínající kameraman, který si chce pro začátek zkusit anebo naplnit portfólio svatebním videem bude nabízet své služby pod cenou. Je ale potřeba počítat s tím, že kvalita záznamu či dokonce zpracování videa nemusí dopadnout přesně podle vašich představ. Začínající kameraman bude hledat svůj styl, který bude v budoucnu vyvíjet. My všichni jsme jednou začínali… Kvalitně zpracovaná videa se pohybují minimálně od 10 tisíce výše. O cenotvorbě se dočtete v dalším příspěvku. Takže pokud opravdu chcete mít zachycenou hezkou vzpomínku v podobě videa, doporučuji si připlatit. 

Délka videa.

Někdy bohatě postačí hezky zpracované video o délce do 5 minut. Je to tzv. high-light z celého dne, které je dojemné, baví vás a po skončení si ho budete chtít pustit znovu…

Ale dělají se i delší videa, já třeba nabízím délku 10 – 15 minut dlouhé video dokumentárního charakteru. To si myslím, že je dostačující, protože i když se během dne nasbírá spousta materiálů, tak se většina těch záběrů už jen opakuje a diváka pak to video po nějaké době začíná nudit. 

Kvalita videa?

Jestli je video ve fullHD anebo ve 4K nehraje žádnou roli. Mnohem důležitější je zpracování celého videa, než jeho rozlišení. Já zatím ještě natáčím ve fullHD rozlišení, ale určitě v budoucnu přejdu na 4K. 

Kde dělají někteří svatební kameramani nejčastější chybu a na co si dát pozor při výběru?

Hodně kameramanů spoléhá na slow-motion, neboli na zpomalené záběry. Ano, je to nádherné v daném okamžiku, ale čeho je moc, toho je příliš. Proto je dobré mít video vyvážené a mít to zkombinované. Když je celé video zpomalené, začne vás brzo nudit. Dalším bodem jsou špatné a nekvalitní záběry z dronu, včetně porušování pravidel létání. Ano v dnešní době si každý může koupit bezpilotní letoun, neboli dron a létat v místech tomu určené. Záběry jsou z toho sice úchvatné,  ale je potřeba si uvědomit, že aby s dronem mohl kameraman létat, potřebuje potřebná povolení, nesmí se létat v národních parcích, nad lidmi, nad budovami, v hustě osídlené zástavbě a tak dále, ba dokonce pro komerční použití potřebuje mít také licenci k létání.  Restrikcí je opravdu hodně a více je možné zjistit přímo od úřadu civilního letectví. Takže já drona nepoužívám, protože mi to přijde zbytečné pro těch pár záběrů. Ale pokud byste si přáli mít i záběry z dronu, můžeme najmout pilota s dronem. A jako posledním bodem je špatná kompozice či korekce a colorování či hudba ve videu. Výstupní formát videa by měl být hezky vyladěn a dobarven. Kameraman, co video natočil a jen sestříhal bez dalších úprav odevzdá vlastně jen strohou reportáž. A právě colorgrading, kde si svatební kameraman vytváří a buduje vlastní preset, je to co by ho mělo odlišit od ostatních kameramanů. Video vypadá pak daleko lépe a profesionálně. Hudba ve videu dělá 50% celého díla. Ano je to tak, proto je dobré vždy zvážit jaká hudbu se ve videu použije. Pokud se vám líbí styl přímo od kameramana, jakou hudbu ve videu používá, tak to nechte čistě na jeho výběru. Určitě dejte ruce pryč od komerčních a známých songů, A proč? Licence, pochybuji, že byste zaplatili za svatební video tak velké množství peněz, abyste mohli mít ve svatebním videu třeba písničku od Ed Sheeran a tak dále. To je potřeba si uvědomit. Dále samozřejmě jde i o obsah zpívaného songu, který nemusí korespondovat s vašim krásným dnem.

 

Myslím, že jsem toho napsal už hodně. V dalším příspěvku napíši něco o natáčení a výrobě videa.

Mějte se hezky!

Michal

Copyright 2022 Všechna práva vyhrazena Michal Voves