Logo svatební video Michal Voves

Něco o mně... a mé práci

K točení svateb jsem se dostal vlastně tak trochu náhodou. Kamarád Jan Šedivý, který svatby fotí mi u piva říká, „pojď si zkusit natočit jednu dvě svatby a uvidíš“. Před tím jsem točil a stříhal pro vlastní potřebu, nějaké základní principy, obsah videa, zpracování a už vůbec nějaké colorování záznamu bylo pro mě cizí téma vlastně. Nikdy jsem se o to nezajímal. Tohle všechno přišlo po mé první svatbě.

Svojí první svatbu jsem točil zadarmo, nic jsem po nikom nechtěl, tudíž výsledek mohl dopadnout jakkoliv, protože pár si ani svatební video nepřál.

Co jsem měl na své první svatbě za techniku? Kompaktní fotoaparát Sony RX100 IV a Gimbal Feyiutech a1000. Připadal jsem si trochu jak trdlo, lítal jsem tam s malým fotoaparátem a nějakým divnostativem, lidi se mě neustále ptali co to je a jak to funguje. No dopadlo to tak nějak asi na dnešní poměry normálně, ale žádný hit to tedy nebyl. Druhá svatba, na kterou mě Honza vzal už dopadla podstatně mnohem lépe a dokonce, jsem za ní dostal neplánovaně zaplaceno. Po shlédnutí videa byli novomanželé nadšení, až mě chtěli i finančně ohodnotit. Samozřejmě to nebyla žádná velká raketa, abyste si nemysleli, ale pro start dobrý a k mé spokojenosti. To mě nakoplo a začal jsem budovat své portfólio.

Ano, své portfólio… Jak, co, kdy, kde, atd… začalo plácání se v rybníce otázek. Věc tak složitá, že natočit a sestříhat svatební video je proti tomuto úkolu úplná triviálnost. Za prvé, člověk chce nějakým způsobem zaujmout, že jo. Asi první téma bylo název, jak se budu jmenovat? Honza zkušený umělec mi poradil, prodávej svojí značku pod svým jménem a jsem rád, že jsem ho poslechl. Lidi si ho lépe pamatují a dobře se předává kontakt, ba dokonce to vypadá více profesionálněji. Takže Michal Voves Videography mé celé jméno. Co se grafiky týče, tak tam to bylo zkoušení a zakoušení. Webové stránky jsem chtěl udělat co nejjednodušší a přehledné. To se snad trochu povedlo.

A co technika? Jojo, technika… pokud člověk chce dělat a odevzdat profi práci, musí už mít k dispozici i techniku. Tudíž mě čekala nemalá investice do těla Sony A7 III, pevná skla Sigma 35mm f1.4 ART a Sony 85mm f1.8 a dalšího příslušenství, ND filtrů a baterek. Pořídil jsem si gimbal Moza Air a monopod Kingjoy MP3008F-VT-3510. Nakonec jsem si pořídil i zoom sklo Sony Zeiss 24 – 70mm f4.

Přiznáme se, ten monopod už vlastně nepoužívám a řeknu proč. Neustále měnit výšku a tahání dalšího krámu sebou po „place“ je opravdu hodně velký opruz, takže jsem nakonec monopod přestal úplně používat. Více se snažím točit záběry z ruky, je to lepší a člověk najde více záběrů a je mnohem rychlejší. Gimbal používám opravdu jen na záběry, které chci mít v pohybu, takže třeba při párovém focení, při příchodu ženicha a nevěsty a špalíru atd. Ostatní záběry se snažím dělat primárně z rukou a jsou to záběry statické. Zoomovací objektiv používám většinou jen při obřadu, kdy potřebuji pořídit co nejvíce záběrů a někdy je těžké se dostat blíže k objektu, takže je to velkou výhodou. Ale i tak raději preferuji pevné sklo 35mm anebo 85mm když chci točit více nenápadně :).

Jak se vlastně na svatbu připravuji? Asi prvním bodem jsou nabité baterky a prázdné SD karty. Svatební den je většinou hodně náročný a je potřeba vědět co a jak s čím točit. Na co a jak použít úzké nebo široké sklo, použít gimbal a tak. Proto je důležité, vše co jde si zjednodušit a zoptimalizovat. Třeba rychlo upínací destička na těle. Sehnal jsem skvělou vychytávku, kdy je možné pouze z gimbalu tělo foťáku jen vycvaknout a znovu nacvaknout. Poloha dokovačky je v původní poloze, takže po nacvaknutí pak není nutné znovu vyvažovat gimbal. Ušetří spousta času a nervů :).

Naučil jsem se od svých začátků hodně věcí. Musí vás to bavit, nedělat to pro peníze, ale pro radost z toho, že to někdo pozitivně ohodnotí. Samozřejmě, neustále je co zlepšovat a i já na sobě cítím, že to chci dělat lépe a mít to samozřejmě nejkrásnější.

V příštím příspěvku popíši něco více o své práci, jak to dělám a chci dál posouvat!

Mějte se, váš kameraman Michal!

Copyright 2020 Všechna práva vyhrazena Michal Voves