Logo svatební video Michal Voves

Proč jsou ceny kameramanů tak vysoké?

V tomto příspěvku bych rozvedl několik faktů o výrobě svatebního videa a jeho cenotvorby.

 

Jak už to bývá, začíná to zásnubami, první chvíle euforie a štěstí, pak přichází vystřízlivění. Ano, uvědomíte si, že vůbec nemáte představu jaký styl svatby budete chtít, kde se uskuteční a jak moc velká veselka to vlastně bude. Můžete si udělat nízkorozpočtovou svatbu na zahradě anebo někde na přepychovém statku v boho stylu.

V dnešní rozmanité době máte opravdu velký výběr možností a záleží jen na vás, kolik do vašeho významného dne budete chtít investovat.

Po zajištění všech důležitých položek pro uskutečnění vaší svatby přichází na řadu otázka, mít či nemít svatební video? Ano, mít! Video je úplně jiné než fotky a je to další vzpomínka na váš den. Hodně párů mi říkalo, že litují absenci svatebního videa ze svého dne. Rozhodnutí je jenom na vás.

Kolik peněz investovat do svatebního videa?

To je jen na vás co od videa očekáváte a v jaké kvalitě zpracování ho dostanete.

Od krátkého svatebního videa pod deset tisíc korun neočekávejte extra kvalitu zpracování.

Ano, můžete narazit na začínajícího a šikovného kameramana, co vám vyrobí hezké svatební video, ale jinak je to sázka do loterie. Stejně jako u fotografa, je lepší si připlatit a mít jistotu odevzdané kvality, váš den se už znovu nezopakuje.

Můžete do svatebního kameramana investovat 5 tisíc korun, ale také 50 tisíc korun.

Jestli vám nezáleží na kvalitě zpracování a postačí jenom nějaký výstup, smíříte se s videem za 5 tisíc Kč. Pokud už budete trvat na extra kvalitě zpracování včetně dvou kameramanů a dlouhého videa, můžete najít kameramany i za 50 tisíc Kč a výše. To jsou už většinou kluci, co mají svojí značku už vybudovanou a mají klientelu z celého světa.

A proč to stojí tolik peněz?

Začnu nejdříve technikou, která nepatří mezi nejlevnější, především profesionální technika. Profesionální technika kameramana se pohybuje zhruba od 150 tisíc Kč a výše a je nutné ji obnovovat po pár sezónách. Nejen kvůli spolehlivosti, ale i díky novému vybavení a funkcemi, které mohou zlepšit výslednou práci.

Licence, ano i kameraman musí platit licenční poplatky. Zejména na hudbu, kterou do videa umisťuje, střihací programy a tak dále.

Vybavení pro střih videa, jako je třeba výkonný počítač či notebook, monitor a tak dále.

Odvést sociální a zdravotní pojištění, daň státu.

Časem strávený na svatbě to nekončí, následuje několika hodinová postprodukce, která může zabrat i více jak 24 hodin. Když budou kameramani dva, započítává se i čas druhého kameramana. A také cestovní náklady.

Když se to všechno spočítá a dá dohromady, vyjde nějaká cena. Čím více je kameraman zkušenější a jeho videa jsou krásná, tím i více stojí jeho práce. Je to prosté podnikání a těch 10 tisíc korun co jsem uvedl, je minimální cena, za kterou se dají svatební videa vyrábět. A to mám na mysli pouze krátké svatební video.

Takže při výběru kameramana mám koukat na cenu?

Ne, především se podívejte na jeho práci, jak to dělá a jaký má styl, jak videa zpracovává, jestli si je sám coloruje a hraje si s tím. Jak s vámi komunikuje a jaké má recenze od ostatních klientů. To vše by vám mělo pomoci k vybrání toho správného svatebního kameramana, který zachtít váš úžasný den.

A proč jsem vlastně napsal tenhle příspěvek na svůj blog?

Myslím si, že je dobré vědět z čeho se vlastně cena videa skládá a že to není zase tak moc „drahé“, jak se na první pohled zdá. 

Tak mi napište do mailu co si o tom myslíte a pokud sháníte svatebního kameramana, napište mi.

Mějte se! Michal

 

Copyright 2020 Všechna práva vyhrazena Michal Voves