Logo svatební video Michal Voves

Zvuk je nedílnou součástí videa...

Hudba a zvuk k videu prostě patří, bez toho by to nemohlo nikdy fungovat.

Představte si, že se díváte na film, kde nehraje v pozadí žádná melodie ani hudba. Hudební podkres k filmu i videím prostě patří a dokáže umocnit hranou scénu anebo její průběh. Proto si všimněte, že ve většině filmových trháků z Hollywoodu hraje významnou roli hudba a to v pozadí i v popředí, kde jsou scény bez mluvení a scéna je více akční. Zkrátka to je to co dokáže posunout celý film o celý parník dopředu. 

U svatebního videa je to zrovna tak. Ale pozor na výběr hudby. Je hrozně populární dávat do svatebních videích komerční muziku co se denně hraje anebo hrálo v rádiích, prostě slaďárny. Za mě určitě ne! Svatební video má být dojemné jako celek, ne jen díky smutné písničce. 

Licence na komerční muziku.

Abyste mohli mít ve svém svatebním videu právě komerční muziku, museli byste zaplatit licenční poplatek za použití hudby ve svatebním videu. To není levná záležitost, protože za licenci musíte zaplatit nahrávací společnosti, autorovi a x dalším lidem… Prakticky by váš vyšlo svatební video mnohem dráž, než samostatné svatební video.  A co vám hrozí? Vlastně skoro nic, moc se to neřeší, ale kdyby ano, plnou zodpovědnost za vytvořené dílo nese autor videa. Maximálně byste byli vyzváni ke stažení obsahu ze sociálních sítí a podobně. Jde spíše o princip. 

Nekomerční muzika je k dispozici, ale není zadarmo.

Spousta méně známých interpretů má svůj obsah v audiobankách, odkud si písničku za poplatek můžete stáhnout a propagovat ve vlastním videu bez zbytečných nepříjemností. Jejich hudba se k videu hodí daleko více už z důvodu, že nejsou tak známé a diváka bude vaše svatební video více bavit, protože neslyší u každého videa jednu a tu samou písničku. 

Muzika a její text…

Na tohle pozor. U nás se angličtina používá stále málo, ale text písničky by měl korespondovat, alespoň s podobným tématem jako je svatba, láska, štěstí a radost. Takže pokud si text přeložíte a text bude o utrpení či nebude se shodovat se šťastným dnem, nepoužijte ji. Pokud umíte vy anebo někdo z vašeho okolí perfektně anglicky, kdy rozumíte i obsahu písničky, bude to dělat špatný dojem

Jaký je můj styl a co dávám do svatebního videa já?

Snažím se vyhnout hudbě, která je postavena primárně na zpěvu. Do svatebního videa dávám ambientní, částečně instrumentální muziku, či případně folk. Ale nechci říkat, že to dělám jenom takhle, hodně záleží na mém cítění a co se k vašemu svatebnímu dni hodí více a také jaké jsou natočené záběry.

Proč to dělám jinak než ostatní kameramani?

Odlišit se a vyrobit svatební video, které bude postavené primárně na obsahu sdělení. Během svatebního dne se snažím zachytit i audiostopu, ale nikdy to předem negarantuji, protože nikdy nevím jestli audio formát a jeho obsah se bude do videa hodit. Zpívaná hudba se pak do videa už vůbec nehodí, když chcete do videa umístit i svojí zachycenou audio stopu. Tím mám na mysli třeba proslov oddávajícího, svatebčanů, sliby, okolní zvuky třeba přírody a podobně. Dalším faktorem, proč nedávám zpívanou muziku do videa je už kvůli rychlosti záběru. Některé písničky vás nutí dělat celá svatební videa ve slowmotion čili zpomalená. A to moc dobře nevypadá, za chvíli je to nuda. Svatební video by mělo být vždy vyvážené a mělo by vás bavit i desítky let.

Mějte se pěkně a zase u dalšího příspěvku.

Michal

 

Copyright 2020 Všechna práva vyhrazena Michal Voves